?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
Kanapės Lietuvoje - neryžtingumas ar nešvarūs interesai?
eziukas
megejas
"Apie kanapes – Lietuvos dirvožemiui tinkamus, nereiklius mūsų senelių augalus - daug gerų žodžių pasakytų artimi valstybės kaimynai – latviai, lenkai, ukrainiečiai. Kanapės jau augdamos saugo kitas kultūras nuo kenkėjų. Nunokusios yra vertingos maistinėmis, vaistinėmis ir pramoninėmis savybėmis. Aliejų iš kanapių sėklų spaudžia lenkai, serbai, vokiečiai, kanadiečiai ir „braliukai“ latviai, gaminantys ir delikatesinį kanapių sviestą. Japonai ir kinai daro prabangų popierių, išskirtinės kokybės ekologišką tekstilę. Prancūzai, kanadiečiai sunaudoja visą augalą, net kanapių spalius, iš kurių gamina tvirtą, statybose patogų cementą – statomi ištisi ekokvartalai su vaizdingais fachverko stiliaus namais.
Pagaliau mūsų kulinarinis paveldas nuskurstų be žemaičių kastinio su kanapių „spirgučiais“, o Upytės bandymų stoties pluoštinių augalų auginimo žinovės dr. Zofija Jankauskienė ir dr. Elvyra Gruzdevienė žino aibę aukštaitiškų skanėstų su linų ir kanapių sėmenimis bei aliejumi.
Deja, mūsų įstatymų leidėjams kelintą pavasarį pritrūksta kompetencijos ar valios nustatyti tvarką, kuri atvertų šalies ūkininkams dar vieną verslo nišą. Pavyzdžiui, Latvijoje, kanapių auginimas reglamentuotas taisyklėmis, kaip galima auginti kanapes („Kartiba, kada atlauta kanepju audzešana“), kuriose – vos šeši punktai."

"Baltijos pluoštinių kultūrų augintojų ir perdirbėjų asociacijos direktorius Andrius Osadčis ir kanapių auginimo pionierius Lietuvoje Edgaras Babanovas turi savo versiją: galbūt reikliai vykdant kontrolę netyčia išaiškės slapti kanapių pasėliai, kuriuose auga toli gražu ne pluoštinės kanapės? Šias plantacijas „stoguoja“ anaiptol ne eiliniai „žemės kurmiai“, - asociacijos prezidentas aktorius Ramūnas Rudokas „ŪP“ tvirtino turįs ir tokios informacijos."


Informuoti žmonės sako - kad nešvarūs interesai, nes neryžtingumą ekonomiškai perspektyvioj žemės ūkio šakoj sunku įžvelgti...

Visą straipsnį skaitykite http://www.up.lt/straipsniai/skaitykite/?article_id=2900 (reikalauja nemokamos registracijos).